Agresija2

Referatas
 5
Microsoft Word 48 KB
4 puslapiai

AGRESIJOS PROBLEMA.
Į KITUS IR Į SAVE NUKREIPTA AGRESIJA

Žmonių agresyvumas.

Agresyvus žmonių elgesys kelia labai daug problemų. Dėl to kenčia ir visuomenė, ir patys agresyviai besielgiantys asmenys. Agresija – tai smurtas, žudymas, žiaurūs nusikaltimai.
Kodėl kai kurie žmonės elgiasi agresyviai? Ar visi žmonės yra agresyvūs? Ar galima išvengti agresyvumo?
Agresija yra bet koks fizinis ar žodinis elgesys siekiant pakenkti arba sunaikinti,
kilęs dėl priešiškumo arba kaip iš anksto numatyta priamonė tikslui pasiekti.
Bandant išsiaiškinti agresyvaus elgesio priežastis, kartais net labai dramatiškai susikerta biologinės, prigimtinės, psichologinės ir kultūrinės pakraipos atstovų nuomonės.
Taigi kas psichologijoje šiandien žinoma apie žmonių agresyvumą?
Ar visi žmonės yra agresyvūs? Kai kurie mokslininkai (pav. S. Freudas) tvirtino, kad agresyvus elgesys yra įgimtas, kad jis slypi pačioje žmpgaus prigimtyje, todėl neišvengiamas. Be teigiamo išlikimo instinkto, kiekvienas žmogus turi ir „mirties instinktą“ – didžiulį agresijos kiekį, kurį arba perkelia į kitus žmones agresijos pavidalu, arba išreiškia socialiai priimtina veikla, pav. sportu , kūryba.
Tyrimai rodo, kad tarp pavienių žmonių ir tarp grupių, pav. skirtingų kultūrų žmonių, yra tiek daug skirtumų, jog negalima teigti, kad visiems žmonėms būdingas vienodas įgimtas agresijos instinktas.
Ar prigimtis turi kokios nors įtakos agresyviam žmonių elgesiui?
Taip. Daugybė tyrimų su gyvūnais ir žmonėmis rodo, jog vieni individai yra agresyvesni už kitus, ir dalis šių skirtumų nulemta genetiškai. Be to, dirginant tam tikras smegenų sritis, agresiją galima sukelti arba nuslopinti. Kai kurios cheminės medžiagos taip pat tiesiogiai veikia šias sritis. Pavyzdžiui, hormono testosterono kiekis kraujyje tiesiogiai susijęs su agresyvumo lygiu. Ypač pragaištingas yra alkoholio poveikis. Alkoholis labai dažnai atpalaiduoja agresyvias reakcijas, todėl nusikaltimų suvestinėse ir savižudybių statistikoje labai didelę dalį sudaro išgėrę asmenys.
Tačiau žiaurų žmonių elgesį lemia ne genai ir ne instinktai.
Kokie psicholiginiai veiksniai skatina agresiją? Agresyvų žmogaus elgesį gali lemti situaciniai veiksmiai – permiausia, frustracija ( trukdymai siekiant kokio nors tikslo ). Pavyzdžiui, tikrai galima įdūkti, kai skubant į pamokas ar į labai svarbų susitikimą iškyla nenumatytų kliūčių.
Vienas iš svarbiausių agresyvų elgesį lemiančių psicholiginių veiksnių yra išmokimas. Vaikas iš savo patirties gali būti įsitikinęs, kad agresyviai elgtis yra naudinga – kiti ima tavęs bijoti, tampi svarbus savo ir kitų...