Afganistano opijaus geopolitika

Referatas
 5
Microsoft Word 83 KB
9 puslapiai

Afganistanas referatas. Afagintanas referatas. Referatas afganistanas. Afganistanas referatas. Afagintanas referatas. Referatas afganistanas.

Afganistano opijaus geopolitika

TURINYS
ĮVADAS 1
OPIJAUS SAMPRATA 3
OPIJAUS GABENIMO KRYPTIS 5
KARAS PRIEŠ NARKOTIKUS: AFGANISTANO SPECIFIKA 6
AFGANISTANO GALIMI VARIANTAI 8
IŠVADOS 11
LITERATŪROS SĄRAŠAS 13


ĮVADAS
Nusistovėjusiame šešėlinio pasaulio žemėlapyje Afganistanas yra žinomas kaip pats didžiausias opijaus (aguonų ekstrakto – narkotinės medžiagos) augintojas. Apie tai skelbta ir Jungtinių tautų tarptautinės narkotikų kontrolės tarybos 2006 m. ataskaitoje. Kalbant ekonominiais terminais, ši šalis užima beveik monopolinę padėtį narkotikų žaliavų tiekimo rinkoje. Minėtoje ataskaitoje teigiama, kad vien Afganistane užauginama 87 proc. viso pasaulinio opijaus. Tai yra žvėriškai didelis skaičius, kuris tik santykinai nežymiai sumažėjo po JAV vadovaujamos koalicijos invazijos į Afganistaną bei Talibano režimo nuvertimo ir pradėjo dramatiškai augti šiais metais. Jeigu 2004 metų “Afghanistan Opium Survey” teigė, kad iš 4850 pasaulyje užaugintų tonų opijaus 4200 buvo užauginta Afganistane ir kad, lyginant su 2003 metais, eksporto vertė išaugo nuo 2,3 mlrd. iki 2,8 mlrd. JAV dolerių, tai 2005 analogiška ataskaita teigė, kad minėtas skaičius sumažėjo tik nuo 4200 iki 4100 tonų opijaus. 2006 metų “Afghanistan Opium Survey” parodė, kad situacija pasidarė kritiška, nes opijaus gamyba šoko į viršų net 59 proc. ir, lyginant su 2005 metais, buvo nuimta net 6100 tonų narkotinio derliaus.
Darbe stengiausi naudoti įvairių autorių, skirtingas nuomones atspindinčią literatūrą. Tačiau kaip teko pastebėti, literatūros pasirinkimas šia tema yra labai menkas. Bibliotekų lentynose tik kukliai ir netikėtai šmėkšteli viena kita autoriaus apie Afganistaną knyga ir tai, daugiausiai rašoma apie terorizmą. Nemažai informacijos apie Afganistaną pateikiama internetiniuose puslapiuose, tačiau čia apsiribojama tik narkotikų gamybos ir prekybos faktų pateikimu, o rimtesnės mokslinės analizės labai mažai. Tačiau nepaisant iškilusių sunkumų, labiausiai darbe buvo remtasi Igno Pajukščio straipsniu “Opijaus geopolitika”, kurioje labai glaustai, tiksliai ir aiškiai aprašoma opijaus problema Afganistane. Plačiai rėmiausi ir straipsniu parengtu pagal „New Europe Review“ informaciją “Vidurio Azija: kvaišalai, politika ir skurdas“, kuriame norima priminti, kad Vidurio Azijos valstybės susiduria su daugybe iššūkių – pradedant aplinkosaugos problema, baigiant ekonomikos atkūrimu. Taip pat daug naudingos informacijos suteikė straipsnis ”Narkotikai – slaptoji JAV strategija Rusijos ir Europos atžvilgiu“, kurio nagrinėjimo sritį nusako pats straipsnio pavadinimas.
Išanalizavus ir...