Adamas smitas

Referatas
 5
Microsoft Word 34 KB
2 puslapiai

Adamas Smitas gimė 1723 metais Škotijoje. Būdamas 14 metų, įstojo į Glazgo universitetą. Šiandien atrodytų ankstoka tokiam jaunam pradėti mokytis universitete, tačiau tais laikais tai buvo gana įprasta. Glazgo universitetą A. Smitas baigė 17 metų ir išvyko į Angliją tęsti studijų Oksfordo universitete, kuriame, daugiausia savarankiškai, studijavo per šešerius metus. Būtent tuo metu A. Smitas pradėjo plėtoti savo ekonomines idėjas.
Tačiau A. Smitas tikriausiai niekada nėra pavartojęs žodžio “ekonomika”, nors pats, to nejausdamas, kūrė būtent šią mokslo šaką. Pradėjęs dėstyti Glazgo universitete jis buvo ne ekonomikos, o moralės filosofijos profesoriumi.
Ilgus metus A. Smitas skaitė, stebėjo, keliavo ir gilinosi į Oksforde susiformavusias idėjas. Trisdešimties metų tyrimo rezultatas buvo nauja mokslo šaka bei knyga, kuri yra įtakingiausias idėjų šaltinis štai jau daugiau kaip 200 metų.
Naujoji mokslo šaka, žinoma, buvo ekonomika, o naujoji knyga – “Tautų turtas” (pilnas knygos pavadinimas: “Tautų turto prigimties ir priežasčių tyrimas”). Ji išleista 1776 metais – tais pačiais, kai buvo paskelbta JAV Nepriklausomybės deklaracija. Šiame savo veikale mokslininkas polemizavo su kitų laikų nusistovėjusiu požiūriu į turtą ir jo kūrimą. Pagrindinė knygoje sprendžiama problema – klausimas, apie kurį moralės filosofas A. Smitas galvojo daug įtemptai: Kaip laisvuosiuose mainuose dalyvaujantys ir tik savo naudos siekantys žmonės tuo pat metu padeda spręsti ir svarbiausias visuomenės problemas?
Smitui buvo suprantama, kad šeimos nariai ir draugai linki vienas kitam gero ir gali nesavanaudiškai teikti tarpusavio pagalbą. Bet didelio masto ekonomikoje, tokioje, kaip šiandienos pasaulio ūkis, esame priklausomi nuo daugelio mums nepažįstamų žmonių ir bendradarbiavimosu jais. Norėdami susilaukti tokios jų paramos, - teigė A. Smitas, mes remiamės sistema,...