4 ląstelė - gyvybės pagrindas doc algimantas paulauskas

Konspektas
 5
Microsoft Word 132 KB
17 puslapiai

Doc. Algimantas Paulauskas

4. LĄSTELĖ - GYVYBĖS PAGRINDAS

LĄSTELĖS
Ląstelė kaip struktūrinis vienetas
Ląstelė. Bendra apžvalga
Prokariotinės ląstelės
Eukariotinės ląstelės
Citoplazma, matriksas, citozolis
Ribosomos
Membranos
Molekulinė membranų struktūra
Plazmolema (citoplazminė membrana, citolema)
Ląstelės branduolys
Nukleoplazma
Branduolio apvalkalėlis
Plazmidės
Mitochondrijos
Plastidės
Chloroplastai

Endomembranų sistema
Endoplazminis tinklas (ET)

Goldžio kompleksas
Pūslelės
Vakuolės
Mikrofilamentai
Ląstelės sienelė

Paskaitos temos

LĄSTELĖS - tai statybiniai blokai, iš kurių sudaryti beveik visi gyvi organizmai. Jos paprastai tokios mažos, kad be mikroskopo jų neįmanoma įžiūrėti, tačiau nepaisant mažyčio dydžio, jos nepaprastai sudėtingos. Kiekvieną ląstelę valdo genai, kurie paprastai būna ląstelės branduolyje cheminės medžiagos pavidalu, kuri vadinama DNR (deoksiribonukleorūgštis). Pačios mažiausios gyvos būtybės susideda tik iš vienos ląstelės. Didesnės gyvybės formos, tokios kaip augalai ir gyvūnai, turi milijonus ir netgi milijardus ląstelių, kurių daugelis specializuojasi atlikti tam tikrą darbą. Visos šios ląstelės veikia drauge, kad palaikytų gyvūno arba augalo gyvybę.

Gyvūninės ląstelės. Tipiška gyvūninė ląstelė yra vos 0,02 mm skersmens. Ją gaubia plonas išorinis sluoksnis, vadinamas membrana, kuri veikia kaip barjeras tarp ląstelės ir jos aplinkos. Ląstelės viduje yra struktūrų, vadinamų organoidais, kurie išsidėstę drebutiniame skystyje - citoplazmoje. Organoidai vykdo tokius procesus kaip energijos reguliavimas arba baltymų gamyba. Dauguma gyvūniniu ląstelių yra minkštos ir lanksčios. Kad išliktų gyvos, jos turi įsiurbti maistą iš aplinkos.

Augalinės ląstelės. Augalinės ląstelės turi membraną, bet jas dar gaubia kietas išorinis apvalkalas, vadinamas ląstelės sienele. Ląstelės vidinę pusę veikia slėgis. Jis spaudžia išorėn į sienelę, kad ląstelė neprarastų tvirtumo. Kitaip negu gyvūninėse, augalinėse ląstelėse yra ryškiai žalių organoidų, vadinamų chloroplastais. Chloroplastai paima saulės šviesos energiją ir naudoja ją ląstelei maitintis ir statybinėms medžiagoms gaminti. šis procesas vadinamas fotosinteze.

Paprastos ląstelės. Bakterijų ląstelės kur kas mažesnės nei kitų gyvybės formų. Nors jos turi sienelę ir membraną.jose nėra branduolio, mitochondrijų ir jokių organoidų. Tokios ląstelės, skirtingai nuo daugumos kitų gyvų organizmų eukariotinių ląstelių, vadinamos...